اهداف و اهمیت شهرک
 40

    کسب سهم و جــایگاه مناسب در اقتصاد جهانی و  منـطقه ای غـــذای حـلال

اهداف کلان

 • ایجاد زنجیره مدرن صنایع غذایی
 • تولید و فرآوری موادغذایی با فناوری پیشرفته
 • تجمیع فعالیت‌ها وخدمات مرتبط با صنعت غذا
 • ایجاد امکان رقابت در عرصه بین المللی
 • تامین غذای تهران و کشور در شرایط بحران
 • افزایش بهره وری صنایع غذایی


اهداف عملیاتی

 • تاسیس مدرن ترین مجتمع صنایع غذایی
 • تولید انواع فرآورده‌های صنعتی غذایی
 • ارایه بسته بندی‌های مدرن
 • ارایه امکانات صادراتی و گمرکی
 • ارایه خدمات مدرن مرتبط با صنعت غذا


    • با توجه به اینکه مجتمع کارخانجات فرآوری و بسته‌بندی صنایع غذایی در مرکز ترانزیت کشورهای عضو پیمان‌های مختلف قرار داشته و از سوی دیگر بعلت موقعیت خاص استراتژیک استان قزوین که می‌تواند‌، بعنوان چهارراه تقاطع تجاری کشورهای همسایه و طرف تجاری عمل نماید‌، وجود این طرح‌، موقعیت ویژه‌ای را بوجود خواهد آورد که بتوان به سهولت‌، مرکزی را برای کلیه معاملات اقتصادی از طریق فرآورده‌های صنایع غذایی مستقر در مجتمع کارخانجات ایجاد نمود و به بهترین نحو به کشورهای همسایه شمالی‌، شرقی‌، غربی و جنوبی کشور نسبت به فرآوری و بسته بندی‌، مواد اولیه مورد نیاز آنان اقدام نمود و مجددا" کالای فرآوری شده بین کشورهای همسایه از طریق این مجتمع مبادله و معامله می‌گردد‌، زیرا از طریق خطوط راه آهن و شاهراه ها و اتوبان‌های موجود و متصل می توان به بازارهای آسیای میانه در شمال‌، افغانستان و پاکستان در شرق‌، کشورهای حاشیه خلیج و عراق در جنوب و جنوب غربی و همچنین در غرب کشور نیز به ترکیه و حتی فرا تراز آن از طریق راه آهن ایران سوریه حتی با شاخ آفریقا نیز ارتباط تجاری و منطقه ای را میسر و به هدف نهایی و اقتصادی دسترسی یافت‌. ذکر این نکته نیز ضروری است که به غیر ازارتباطات جاده ای با شرایط ویژه در مجاورت طرح وجود شبکه خطوط راه آهن و تقاطع آنها در منطقه قزوین جهت رسیدن به هدف نهایی قابل امعان نظر می‌باشد (‌مسیرهای راه آهن سرخس در مرز جمهوری ترکمنستان که تا بنادر امام خمینی و خرمشهر امتداد داشته و در غرب نیز خطوط مرزی جلفا‌ و سرو و امتداد و ادامه آن تا بنادر جنوبی کشور‌، مانند بوشهر‌، شهید رجایی و چابهار)‌که امکان تجارت منطقه‌ای و جهانی را نیز مقدور نموه و پوشش خواهد داد .
    • لذا مجتمع کارخانجات فرآوری و بسته‌بندی صنایع غذایی نقطه شمال به این ترتیب از موقعیتی ویژه برای تسهیل صادرات مواد غذایی داخلی‌،منطقه ای و بین المللی برخوردار می‌باشد .

 احداث یک مجتمع بزرگ صنایع فرآوری و بسته بندی غذایی با تکنولوژی روز دنیا و با ظرفیت اولیه سالیانه بالغ بر حداقل 326400 تن در قالب کارخانجات مختلف پیش بینی گردیده که مزیت‌های ذیل بر آن مترتب می‌باشد:

    1. مدیریت کلان و ایجاد یک شبکه ملی IT متمرکز به منظور سر و سامان دادن به موضوع توزیع انواع میوه‌جات باغی و درختی در سطح کشور به منظور جلوگیری از ضایعات ده‌ها میلیارد تومان؛ میوه‌جات‌،سبزیجات و صیفی‌جات دربازارهای توزیع میوه و تره بار.

    2.عرضه مواد غذایی آماده از طریق امداد هوایی به پنج مرکز استانهای اصلی(‌تهران‌، مشهد‌، شیراز‌، اصفهان و تبریز) به هنگام وقوع حوادث غیر مترقبه و بلایای طبیعی از فرودگاه شهرک .

    3.اشتغال زائی بیش از 4/700 نفر به طور مستقیم و  25/000 نفر به صورت غیر مستقیم در مرحله اول و افزایش آن در مرحله طرح توسعه به سایر مناطق کشور.

    4.جلوگیری از خروج مقادیر بسیار زیادی ارز ازکشور بابت واردات محصولات غذایی به ظاهر حلال خارجی.

    5.فرآوری و صادرات محصولات این شهرک، با ایجاد امکان در ارز آوری بالغ برمیلیون‌ها یورو  در سال.

    6.کسب اعتبار و جایگاه مناسب در بازارهای بین المللی برای تولید "محصولات غذائی حلال".

    7.جذب حدود 120 میلیون یورو در فاز اول و در مجموع در حدود 670 میلیون یورو تا فاز نهائی از سرمایه‌های خارجی به منظور احداث واحدهای تولیدی و خدماتی مربوطه.

 • طرح در مکانی با حریم‌های موجود با مساحت تقریبی 64 هکتار و در فاصله101 کیلومتری شهر تهران‌، واقع در استان قزوین‌،حریم شمالی شهرستان آبیک (‌روستای جزمه)‌اجراء می‌شود .
 • قلمرو طرح محدود است از شمال به کانال سد طالقان .
 • از طرف جنوب طرح مذکور در حریم اتوبان قزوین – تهران واقع شده که از این طریق به 8 استان کشور مرتبط می باشد (‌توسط خروجی مستقیم و آسفالته از سمت جنوب به شمال و همچنین زیر گذر مناسب)‌ و با قابلیت امکان حمل ترکیبی می توان اقتصاد کارخانجات واقع در طرح را از طریق راه آهن سراسری کشور که در فاصله 3700 متری محل احداث پروژه واقع شده‌،مرتبط و برقرار نمود .
 • از طرف شرق قلمرو طرح محدود است به اراضی.
 • از سمت غرب به جاده آسفالته اختصاصی محدود می گردد .
 •  به این ترتیب نزدیکی این مجتمع فرآوری و بسته‌بندی مواد غذایی به تهران‌ و البرز موقعیتی ویژه به آن می‌بخشد که از این طریق می توان هدایت وکنترل مواد غذایی کشور به خصوص تأمین امنیت غذایی تهران را بابرنامه ریزی صحیح درشرایط بحرانی تأمین نمود.
 • نزدیکی و دسترسی آسان طرح به فرودگاه باری و بین المللی پیام و نزدیکی به راه آهن سراسری کشور و همچنین مجاورت مجتمع با اتوبان تهران-قزوین‌، امکانات بسیار خوبی را در اختیار طرح گذاشته خدمات خود را به سطح کل کشور و مرزهای بین المللی عرضه می‌نماید.
 • انتقال مواد اولیه و فرآورده‌های کارخانجات فرآوری و بسته بندی صنایع غذایی میتواند با استفاده از خطوط ارتباطی مذکور از دشت گرگان‌،گیلان‌، مازندران و آذربایجان و همچنین با دسترسی به نقاط دورتر حتی نقاطی واقع در جنوب و جنوب غربی کشور‌، از طریق اتوبان تهران - قم- اصفهان‌، تهران- ساوه مورد استفاده قرار گیرد. به عبارت دیگر حداقل 24 استان کشور می توانند تحت پوشش تجاری خدماتی و اقتصادی این طرح قرار گرفته و بهره‌مند گردند .

اهمیت شهرک غذا در شرایط بحران

کشور ما به لحاظ جغرافیایی طبیعی و جوی موقعیتی آسیب پذیر دارد و تجربه نشان داده است که در کشورهای بحران خیز مانند ایران تامین غذای به هنگام و سالم مهمترین اولویت در مدیریت بحران است که این مهم در کارکردهای شهرک صنایع غذایی تعریف شده است.

    کارکردهای ویژه این شهرک در شرایط بحران بسیار کاربردی ضروری و با اهمیت است. توجه به این شهرک از منظر مدیریت بهینه بحران و نیز الگوهای پدافند غیرعامل، اجتناب ناپذیراست. موقعیت جغرافیایی و ساختار تولیدی و تنوع و گستره محصولات از مهمترین اصول و کار ویژه‌های شهرک برای مدیریت بهینه بحران است.